Foto: Pressbild

Air Leap flyttar trafik till Arlanda

I slutet av månaden kommer Air Leap att flytta trafik mellan Bromma-Halmstad till Arlanda.

Halmstads-Bromma blir från och med 29:e november Halmstad-Arlanda.
– Vi har gjort ett strategiskt val att flytta trafiken från Bromma till Arlanda, för att det idag finns en stor överkapacitet till Bromma, men också för att det inte finns någon linje till Arlanda. Vi ser att det finns en efterfrågan att från Halmstad via Arlanda ansluta mot andra destinationer, dessutom passar det bättre mot vårt övriga linjenät på Arlanda, säger Johan Giæver Marvik, kommersiell chef Air Leap.

Air Leaps VD säger vidare att man tror mycket på sin linje Arlanda-Halmstad då den historiskt haft ett stort passagerarunderlag. Man har också inlett ett samarbete med SAS som innebär att man kan boka resor på Air Leaps nät via SAS.
– Vi är också övertygade om att vårt planerade samarbete med SAS kommer att bidraga till att ge våra kunder en heltäckande flygprodukt vad gäller anslutande flyg ut från Arlanda, säger Jon Melkersson, VD Air Leap.

Från V75 till V85 – hästspelets stora omstart

Partner I oktober förra året försvann ett spelkoncept som präglat svenska lördagar i över tre decennier. V75 är borta, ersatt av V85. Det är mer än ett namnbyte – det är ett svar på djupgående förändringar i hur Sverige spelar.

Tapwell etablerar logistik i Rosersberg

Näringsliv Tapwell flyttar sin logistik till Rosersberg. Bolaget har tecknat ett långsiktigt avtal om drygt 4 000 kvadratmeter i en fastighet som ägs av Prologis. Inflyttning planeras till 1 juni 2026.