Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Äggattack mot idrottshall

Polis fick kallas till en idrottshall i Märst sedan ungdomar kastat ägg mot den.

UNT.se rapporterar att ett flertal ungdomar kastat ägg mot en idrottshall i Märsta vid 20.50-tiden. Äggkastningen pågick i cirka 30 minuter. Någon som jobbade i hallen såg ungdomarna kasta äggen och larmade polisen.
– En person med något slags ansvar för hallen ser det här och tror först att ungdomarna kastar sten. När vi kommer till platsen visar det sig vara ägg, säger Daniel Wikdahl på Stockholmspolisen till UNT.se

Två ungdomar ska ha utfört äggkastningen, men trots att det pågick under så lång tid så har de lyckats undkomma polisen. En anmälan om skadegörelse upprättades enligt UNT.

Uppdaterad 8.12…

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.