Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Äggattack mot idrottshall

Polis fick kallas till en idrottshall i Märst sedan ungdomar kastat ägg mot den.

UNT.se rapporterar att ett flertal ungdomar kastat ägg mot en idrottshall i Märsta vid 20.50-tiden. Äggkastningen pågick i cirka 30 minuter. Någon som jobbade i hallen såg ungdomarna kasta äggen och larmade polisen.
– En person med något slags ansvar för hallen ser det här och tror först att ungdomarna kastar sten. När vi kommer till platsen visar det sig vara ägg, säger Daniel Wikdahl på Stockholmspolisen till UNT.se

Två ungdomar ska ha utfört äggkastningen, men trots att det pågick under så lång tid så har de lyckats undkomma polisen. En anmälan om skadegörelse upprättades enligt UNT.

Uppdaterad 8.12…

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.