I samband med Halloween på torsdagskvällen blev en märstabo utsatt för äggningFoto: Daniel Iskander

Äggades under Halloween

En märstabo fick en tråkig upplevelse av Halloweenfirandet på torsdagen då någon kastade ägg mot dennes bostad.

I går var Halloweenfirandet i full gång med barn och unga som spökade ut sig samtidigt som de ringde på och frågade om bus eller godis. I de flesta fall går firandet som det ska. Men i Märsta drabbades en bostadsinnehavare av sk ”äggning”, det vill säga att man kastar ägg på bostaden.

Märstabon fick en flertal ägg kastade på sin entrédörr, och fönster. Det kom även äggskal på fönsterbläcken. Märstabon var snabbt framme med skurhinken men är heligt förbannad på de som valde att ”ägga” hans bostad helt oprovocerat.
– Detta är inte halloween utan skadegörelse, säger märstabon.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening