Marcus Svartserud och Lasse SennhedFoto: LS Kontor

Ägarförändringar i LS Kontor

Sigtunabon Marcus Svartserud tar över LS Kontor från Lasse Sennhed som grundat och startat det klassiska märstaföretaget.

Lasse Sennhed, grundaren av LS Kontor AB, har sålt bolaget till Marcus Svartserud, en långvarig medarbetare som har varit en del av LS sedan 2008. Marcus tar över som ägare och ansvarig för verksamheten från och med den 1 juli 2024.

Efter 32 år med LS är Lasse Sennhed entusiastisk över att lämna över stafettpinnen till Marcus. Han är övertygad om att Marcus kommer att fortsätta driva bolaget i samma anda, med fokus på att tillhandahålla god service och professionellt bemötande till kunderna.

Trots ägarbytet kommer Lasse att fortsätta vara en del av LS som konsult och stödja Marcus på bästa möjliga sätt. Detta markerar en ny era för LS Kontor AB, där kontinuitet och förnyelse går hand i hand för att säkerställa fortsatt framgång och tillväxt.

Nytt branschpartnerskap mellan Training Partner och Formac

Näringsliv Training Partner Nordic AB och Formac Production AB inleder ett nytt samarbete med fokus på att stärka kompetens, säkerhet och teknikutveckling inom fordons- och maskinområdet. Partnerskapet kombinerar utbildning och produktlösningar för att möta en snabbt föränderlig bransch.

Arbetslösheten ökar i Sigtuna

Näringsliv Arbetslösheten i Sigtuna kommun steg under oktober och ligger nu över både läns- och rikssnittet. Totalt var 2 364 personer inskrivna som arbetssökande, en ökning jämfört med samma period förra året.

Arlanda rankas som Europas punktligaste storflygplats

Näringsliv Swedavia redovisar ett fortsatt positivt resultat för årets tredje kvartal, med ökad nettoomsättning och förbättrat rörelseresultat. Bolaget uppger att efterfrågan på flygresor ökade både inrikes och utrikes, samtidigt som de kommersiella intäkterna steg.

Quality Hotel Arlanda XPO prisas för fjärde året i rad

Näringsliv Quality Hotel Arlanda XPO fortsätter att imponera i hotellbranschen. För fjärde året i rad har hotellet utsetts till Sweden’s Leading Conference Hotel av World Travel Awards, ett pris som hyllar framstående insatser inom turism och gästupplevelser världen över.

Terminal 5 blev Catwalk – Firade modevecka

Näringsliv Runt om i världen pågick modeveckor och så även på Sveriges största flygplats, Arlanda. Under fredagen förvandlades Terminal 5 till en stor catwalk för en dag när butikerna på flygplatsens nya Marknadsplats visade upp höstens mode för förbipasserande resenärer.