Foto: Jamshid Jamshidi

Ägaren förtvivlad efter branden: Det är vårt levebröd

Ägaren av Valsta Vedugn Eli Haikal berättar för Brottscentralen i Expressen att han inte vet vad han ska göra efter branden som förstörde delar av hans pizzeria natten till onsdag: - Först trodde jag att jag drömmer, berättar han.

Natten mot onsdag utsattes Valsta Vedugn för ett brandförsök som polis rubricerat som mordbrand. Ägaren Eli Haikal berättar för Brottscentralen om natten:
– Jag trodde först att jag drömmer, efter fem minuter tänker jag att jag måste upp, så jag startar bilen och åkte dit.

Han säger vidare att det känns obehagligt:
– Jag vet inte vad jag ska göra, ska jag lämna detta, men då har jag räkningar att betala och anställda som är fast anställda. Vi är fem familjer som lever på detta. Detta är mitt levebröd, jag vet inte vart jag ska ta vägen, jag står här med en jättestor förlust.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.