Andreas och Pernilla Olsen

Ägarbyte på Hotell Kristina

Hotell Kristina i Sigtuna får ny ägare när ägarparet Andreas och Pernilla Olsen säljer till familjen Leffler.

I 20 år har familjen Olsen ägt Hotell Kristina på Harberget i Sigtuna, nu övergår ägandet till en annan sigtunafamilj, Leffler, som för några år sedan drev Arlanda Hotellby.
– Att nu få förmånen att ta över en av kommunens mest välrenommerade hotellanläggningar känns som en spännande och rolig utmaning, säger familjen Leffler i ett uttalande.

Verksamheten kommer drivas vidare i samma anda även om man har ambitionen att bli bättre. För familjen Olsen väntar nya utmaningar, man har inte deklarerat något konkret projekt som väntar:
– Vi funderar redan på nya affärsidéer och ser fram emot en ny spännande era i våra liv. Nu önskar vi Familjen Leffler och personalen all lycka med Hotell Kristina i framtiden, säger Andreas Olsen.

Designbutik nytt tillskott i Marknadsplatsen på Arlanda

Näringsliv Det danska designhuset Illums Bolighus har nu slagit upp portarna på Stockholm Arlanda Airport. Butiken blir vårens sista tillskott på flygplatsens nya Marknadsplats i Terminal 5 – ett område som nyligen blev utsedd till Årets kommersiella plats 2025 av branschorganisationen NCSC.

Exklusiva Fredmans har öppnat på Arlanda

Näringsliv Arlandas nya Marknadsplats i Terminal 5 fortsätter att växa. Nu har Fredmans öppnat sin nya butik i avgångshallen – en destination i sig för resenärer med intresse för klockor, smycken och modeaccessoarer.

Lüttgenau och Askervall prisas av Företagarna

Näringsliv Vid ett evenemang på Hotell Kristina har Företagarna Sigtuna utsett Årets Företagare och Årets Unga Företagare 2025. Utmärkelserna går till entreprenörer som med driv och nytänkande bidrar till det lokala näringslivets utveckling.

Arlanda prisas för Årets kommersiella yta

Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport har utsetts till vinnare i kategorin ”Årets kommersiella yta < 25 000 m²” vid NCSC Awards, en tävling som arrangeras av branschorganisationen Nordic Commercial Spaces & Communities (NCSC).

Vy lanserar elbusslinje till Arlanda

Näringsliv Vy Flygbussarna blir först i Sverige med att starta en kommersiell elbusslinje mellan Cityterminalen i Stockholm och Arlanda flygplats – helt utan offentligt stöd. Satsningen inleds i maj 2025 som ett sommarprojekt och kan på sikt bli en del av företagets ordinarie trafik.

Benjamin Ingrosso nytt ansikte i Wall of Fame

Näringsliv Artisten och låtskrivaren Benjamin Ingrosso har tagit plats i porträttgalleriet Welcome to my hometown i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport. Under onsdagen avtäcktes hans porträtt vid en ceremoni där både flygplatsledning, media och resenärer deltog.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening