Regeringen har avslagit ryska flygbolaget Aeroflot ansökan om att flyga mellan Moskva-Arlanda.
Aeroflot har ansökt hos Transportstyrelsen om att flyga mellan Arlanda-Moskva under sommaren. Men eftersom ansökan berör en stat som omfattas av sanktioner är det regeringen som fattar beslutet. Med anledning av de EU-sanktioner som råder mot Ryssland gällande ryska luftfartyg att landa på, starta från eller flyga över EU:s territorium. Aeroflot har även obetalda luftfartsavgifter till Transportstyrelsen. – Regeringen har arbetat tillsammans med EU för att rikta hårda sanktioner mot Ryssland. Helt i linje med sanktionerna avslår regeringen nu ansökan från ett ryskt flygbolag. Så tillämpas sanktionerna och så fortsätter vi att sätta press på Ryssland, säger infrastrukturminister Tomas Eneroth, säger infrastrukturminister Tomas Eneroth i ett uttalande.
Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.
Ung & Student Arlandagymnasiet tar nu steget in på Arlanda flygplats. Ett nytt hyresavtal innebär att skolan får tillgång till cirka 3 300 kvadratmeter lokaler direkt inne på flygplatsområdet.
Politik Regeringen ger klartecken till satsningar som påverkar infrastrukturen kring Arlanda. För Sigtuna kommun innebär det bland annat finansiering för en ombyggnad av Märsta station.
Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.
Notiser Under 2025 rapporterades sju fall av den fästingburna sjukdomen i Sigtuna kommun, enligt statistik från Folkhälsomyndigheten som Newsworthy sammanställt. Det är fem fler än året innan och den högsta siffran som noterats i kommunen.
Notiser Regeringen har nu presenterat nya byggstartsbeslut inom den nationella infrastrukturplanen, där flera satsningar berör tillgängligheten till Arlanda.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.