Märstaartisten Adaam släpper ett nytt album som gästas av flera av landets ledande hip-hop-artister.
Adaam har redan släppt singeln ABTi tillsammans med göteborgaren Aden. Låten lades in på listan Din gata och topp 10 på Spotify. Låten har stramats en miljon gånger sedan dess. Nu hyllas han av Aden: – ADAAM har alltid varit en personlig favorit och det känns som att vår kemi blev fantastisk när vi möttes i studion. Skönt och kunna bjuda på något som är lite djup men som ändå har vibes.
Nya albumet heter Myror i brallan, fler än Aden är med som gäster. Albumet släpptes 4:e februari och innehåller nio låtar, bland annat medverkar även VC Barre på låten Same Tomorrow.
Kulturnyheter Arkitektbyrån White som fått uppdraget att bygga det nya kultur- och aktivitetscentret i Valsta har som mål att skapa en uttrycksfull och inbjudande byggnad med fokus på delaktighet och trygghet.
Nöjesnyheter På lördag firar Fritidsbanken ett år i kommunen och i samband med det kommer man finnas i Humbacken: - Totalt har vi lånat ut över 13 500 sport- och fritidsprylar till över 6 000 personer i alla åldrar som aktiverat sig fysiskt på sin fritid, berättar Ola Holmberg, platschef på Fritidsbanken.
Kulturnyheter Sigtunabon John Steinberg som är fil.dr. i pedagogik vid Uppsala Universitet har gett ut en ny bok som vänder sig till lärare "Elevers lärande - Handledning i klassrummet".
Kulturnyheter Nocean med bandmedlemmar från Sigtuna bjuder på en konsert i Kulturum: - Hårdrock brukar inte spelas för sittande publik, men vi vill göra så, säger sångerskan Hanna Olsson.
Kulturnyheter Järnvägsmuseet i Gävle får en del av Arlandasamlingarna: - Det är mest praktiskt eftersom vi har ytterligare ett arkiv här, det vill säga det järnvägshistoriska, säger Kjell Åström, samlingschef, till SVT Gävleborg.
Nöjesnyheter ADAAM från Märsta var en av landets mest streamade artister på Spotify och hade den fjärde mest streamade låten med Fakka ur, nu släpper han en ny singel tillsammans med Kairo Keyz.