ADAAM till vänster.Foto: Guldkatt/Pressbild

ADAAM släpper nytt med Greekazo

På fredag släpper Märstarapparen Adaam sin nya singel "Ela Ela", ett samarbete med Greekazo. Låten är den tredje från deras gemensamma EP Nya skolans ledare, som kommer ut den 15 augusti.

”Ela Ela” beskrivs som en somrig kärlekslåt med rytm och värme, där duon rappar om en tjej som fångat deras uppmärksamhet. Bakom produktionen står Philippe, som tidigare gjort flera stora hits inom svensk hiphop. ADAAM har sina rötter i Märsta och har de senaste åren etablerat sig som en av landets mest streamade artister inom genren. ”Ela Ela” släpps den 11 juli via EMI Sweden/Universal Music.

sommar i sigtuna kommun

Tjejer Oxå skapar trygghet och gemenskap bland unga i Märsta

Märstafolket Två 15-åriga tjejer från Märsta deltar i projektet Tjejer Oxå, där unga får chansen att lära sig om trygghet och säkerhet i samhället. Bakom initiativet står Räddningstjänsten tillsammans med bland annat polis, ambulans och brandkår. Syftet är att skapa gemenskap och ge unga meningsfulla aktiviteter efter skoltid.

sommar i sigtuna kommun

Sigtuna Möte arrangeras 23 augusti

Nöjesnyheter Lördagen den 23 augusti är det dags för den traditionsenliga sensommarmarknaden Sigtuna Möte – ett evenemang med historiska rötter som sträcker sig tillbaka till det sista jordbruksmötet i Sigtuna stad år 1912. Sedan dess har marknaden utvecklats till en återkommande folkfest som i över femtio år lockat både lokalbefolkning och besökare.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening