Nya siffror från Transportstyrelsen visar att Sigtuna kommun hör till toppskiftet i länet när det gäller antalet A-traktorer och Mopedbilar.
Sigtuna kommun har nu 183 registrerade A-traktorer, vilket placerar kommunen på nionde plats i Stockholms län. Norrtälje toppar listan med 683 A-traktorer. Antalet A-traktorer har ökat kraftigt de senaste åren, en trend som inte återspeglas lika starkt för mopedbilar.
När det gäller mopedbilar finns det 127 registrerade i Sigtuna, vilket ger kommunen en 12 plats i länet. Flest mopedbilar finns i Stockholm och Nacka, med 534 respektive 330 stycken.
Totalt finns över 57 000 registrerade A-traktorer och nästan 16 000 mopedbilar i hela Sverige. I Stockholms län är siffrorna 3 883 respektive 3 597, vilket visar en fortsatt tillväxt för dessa fordonstyper.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.
Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.
Blåljus En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.