Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

78-åring blev av med reskassan i säkerhetskontrollen

78-årige Gerd Lindberg blev av med sin reskassa i säkerhetskontrollen på Arlanda rapporterar Expressen: - Jag vill varna andra för att detta kan hända. Ingen verkar ju vilja ta något ansvar, säger han till tidningen.

märsta.nu har tidigare rapporterat om stölderna från taxfree, nu har även 78-årige Gerd råkat ut men i säkerhetskontrollen. När väskan scannades passade någon på att sno hennes kuvert med eurosedlar, enligt Expressen. I samband med kontrollen uppmanades hon att lämna väskan öppen på grund av en tandkrämstub. I väskan fanns också ca 2200 kronor i euro.

När Gerd skulle igenom metalldetektorn gav den utslag, troligtvis på grund av en höftoperation. Medan personalen höll på med henne så ska pengarna ha försvunnit. Hon upptäckte det när hon tog upp väskan från scannern.

Händelsen har polisanmälts och även Swedavia är informerade.
– Man ska väl inte behöva känna sig osäker i säkerhetskontrollen på en stor flygplats. Och vem tar ansvaret när inte Swedavia gör det och polisen saknar resurser?

Stölder i säkerhetskontrollen ska dock vara ovanliga. Men det verkar inte stämma med rutinerna att man ska lämna sin väska öppen. Dessutom ska man lämna värdesaker i pantbanken genom röntgen. Utredningen från polisens sida ska dock vara nedlagd:
– Man har gått igenom övervakningskameran, men det gav ingenting. Utredaren har inget att gå på. Förutsättningar att styrka brott mot viss person bedöms inte föreligga. Det är beslutet, säger Kjell Lindgren, presstalesperson hos polisen till Expressen.

Liberalerna vill flagga för Grönland

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.

Satsning på snabbare klottersanering

Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.

Tullverket sätter in sedelhund på Arlanda

Nyheter Tullverket har nu placerat sin första renodlade sedelhund på Arlanda flygplats som en del av arbetet mot organiserad brottslighet och illegal penninghantering. Hunden är tränad att upptäcka kontanter som förs in eller ut ur landet utan att anmälas.

Utvisningen av Ayla

Aylas utvisning kan stoppas

Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.

EXTRA

Skepptuna kan få militäranläggning

Nyheter Det tidigare EXPO-området i Skepptuna kan komma att användas för militär verksamhet. Marken har nyligen köpts av Fortifikationsverket, som ansvarar för fastigheter som används av Försvarsmakten.

Planering för elbussar vid Märsta bussdepå

Politik Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.

Klartecken för YH-utbildning inom flygteknik

Nyheter Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat Sigtuna kommuns ansökan om att starta en yrkeshögskoleutbildning inom flygteknik. Beslutet kom under gårdagen och innebär att kommunen efter flera års arbete nu får tillstånd att bedriva utbildningen.