Foto: Arkivbild/Daniel Iskander

670 flyktingar har redan kommit

Sigtuna kommun har redan tagit emot 670 flyktingar enligt Dagens Nyheter.

Sigtuna är den kommun i länet som tagit emot näst flest flyktingar rapporterar Dagens Nyheter. För knappt två veckor sedan inkvarterades 80 flyktingar i Valstaskolan. Något som märsta.nu rapporterade om. Stockholms kommun har tagit emot överlägset flest med 2926 personer, efter Sigtuna är det Huddinge med 577 personer. Av grannkommunerna har Väsby tagit emot 237 och Upplands-Bro 117. Totalt har det kommit 9377 personer.

Många ukrainare tros ännu inte har registrerat sig eftersom de kan vistas i Sverige i 90 dagar utan att ansöka om asyl eller tillfälligt uppehållstillstånd. Migrationsverket har också fått i uppdrag att ta fram en fördelningsnyckel för att skapa ett jämt mottagande av personer som beviljas uppehållstillstånd i hela landet.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.