Sigtuna kommun har redan tagit emot 670 flyktingar enligt Dagens Nyheter.
Sigtuna är den kommun i länet som tagit emot näst flest flyktingar rapporterar Dagens Nyheter. För knappt två veckor sedan inkvarterades 80 flyktingar i Valstaskolan. Något som märsta.nu rapporterade om. Stockholms kommun har tagit emot överlägset flest med 2926 personer, efter Sigtuna är det Huddinge med 577 personer. Av grannkommunerna har Väsby tagit emot 237 och Upplands-Bro 117. Totalt har det kommit 9377 personer.
Många ukrainare tros ännu inte har registrerat sig eftersom de kan vistas i Sverige i 90 dagar utan att ansöka om asyl eller tillfälligt uppehållstillstånd. Migrationsverket har också fått i uppdrag att ta fram en fördelningsnyckel för att skapa ett jämt mottagande av personer som beviljas uppehållstillstånd i hela landet.
Nyheter Under 2024 rapporterades 312 viltolyckor i Sigtuna kommun, vilket motsvarar 15 olyckor per 1 000 bilar. Siffran placerar kommunen under länstoppen, där Norrtälje har flest olyckor med 37 per 1 000 bilar, följt av Nynäshamn, Ekerö och Nykvarn.
Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.
Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.
Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.
Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.
Blåljus En singelolycka inträffade på söndagskvällen på väg 884 öster om Skånela. En personbil körde av vägen och hamnade i diket mellan Granakurvan och Sälna.
Blåljus En man i Sigtuna blev under lördagen bestulen på sin motorbåt. När båten senare återfanns var motorn bortsågad och flera kablar kapade, rapporterar unt.se.
Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.
Blåljus Under natten till fredagen kallades ambulans till en adress i Märsta för ett misstänkt sjukdomsfall. Väl på plats framkom omständigheter som gjorde att polis tillkallades.