I samband med en riktad insats mot utförsel av kontanter till östra medelhavsländer och mellersta östern beslagtogs 600 000 kronor på Arlanda i oktober meddelar Tullverket.
En internationell kontrolloperation mot in- och utförsel av kontanter har genomförts i 20 länder, på Arlanda genomförde Tullen, Gränspolisen och Kornofogden kontroll av utresande från Arlanda till länder vid östra Medelhavet. Resultatet: 600 000 beslagtogs. Pengar som man tror skulle gå till terrorfinansierad verksamhet.
Beslagen gjorde på passagerare till Irak och Turkiet. Om man reser med 10 000 euro eller mer över EU:s gränser så ska detta anmälas till Tullverrket för att förhindra penningtvätt och organiserad brottslighet samt bekämpa terrorism. – Vi ser en trend att det förs ut kontanter ut ur Sverige som möjligen skulle ha gått till att finansiera terrorism. Genom att samverka med Kronofogden och Polismyndigheten får vi tillsammans större befogenheter, övar på att samarbeta och ökar vår kunskap om smuggling av kontanta medel, säger Linda Rundqvist, nationell samordnare av den så kallade Chimera-operationen vid Tullverket, i ett pressmeddelande.
Politik Miljöpartiet vill förlänga giltighetstiden för SL:s enkelbiljett från 75 till 90 minuter. Förslaget är en del av partiets politik inför valet i Region Stockholm.
Politik Nu börjar listorna inför höstens val till kommunfullmäktige i Sigtuna att bli klara. Totalt finns 220 kandidater från 14 partier registrerade hittills, enligt Newsworthys sammanställning.
Politik Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.
Nyheter En ny studie från SLU visar att PFAS-halterna i svensk konsumtionsmjölk i stort sett är mycket låga eller inte mätbara. Det gäller även i områden nära platser där brandskum tidigare använts, som kring Arlanda och Rosersberg.
Politik Flera partier har färre kandidater inför höstens val till kommunfullmäktige. I Sigtuna har Kristdemokraterna tappat sju namn jämfört med valet 2022, enligt siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Under 2025 tillkom 3,7 megawatt ny solel i Sigtuna. Det innebär en ökning med 13 procent jämfört med året innan, men en lägre takt än i landet i stort.
Politik Fyra kommuner i Arlandaregionen har tecknat ett avtal om att klimatreducera sina flygresor i tjänsten till 100 procent. Det handlar om Sigtuna, Knivsta, Upplands Väsby och Vallentuna.