Foto: Jamshid Jamshidi

600 000 beslagtogs på Arlanda

I samband med en riktad insats mot utförsel av kontanter till östra medelhavsländer och mellersta östern beslagtogs 600 000 kronor på Arlanda i oktober meddelar Tullverket.

En internationell kontrolloperation mot in- och utförsel av kontanter har genomförts i 20 länder, på Arlanda genomförde Tullen, Gränspolisen och Kornofogden kontroll av utresande från Arlanda till länder vid östra Medelhavet. Resultatet: 600 000 beslagtogs. Pengar som man tror skulle gå till terrorfinansierad verksamhet.

Beslagen gjorde på passagerare till Irak och Turkiet. Om man reser med 10 000 euro eller mer över EU:s gränser så ska detta anmälas till Tullverrket för att förhindra penningtvätt och organiserad brottslighet samt bekämpa terrorism.
– Vi ser en trend att det förs ut kontanter ut ur Sverige som möjligen skulle ha gått till att finansiera terrorism. Genom att samverka med Kronofogden och Polismyndigheten får vi tillsammans större befogenheter, övar på att samarbeta och ökar vår kunskap om smuggling av kontanta medel, säger Linda Rundqvist, nationell samordnare av den så kallade Chimera-operationen vid Tullverket, i ett pressmeddelande.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.