60 nya jobbtillfällen när McDonalds öppnar

McDonalds som håller på att bygga sin restaurang i Märsta kommer ge plats åt 60 tjänster.

McDonalds i Märsta öppnar i september. Nu söker restaurangen personal och det finns hela 60 tjänster att söka. McDonalds köpte mark av kommunen i mars och restaurangen blir toppmodern med McCafé, beställningsskärmar och bordsservering. Burgarna ska tillagas på beställning.
– Det blir ca 100 sittplatser inomhus och en stor inbjudande uteservering för sköna utomhusdagar. Restaurangen kommer att ha laddstolpar för elbilsburna gäster, sa Henrik Norell, presschef på McDonalds, till märsta.nu i mars

Företagare i kommunen mer nöjda med upphandlingar

Näringsliv Resultatet från årets Insikt-undersökning visar att företagares nöjdhet med kommunens upphandlingar har ökat från 62 till 68 på en 100-gradig skala. Kommunen placerar sig därmed över snittet i Stockholms län, och bemötandet lyfts särskilt fram som positivt.

Arlandas utveckling stärker Swedavias resultat

Näringsliv Arlandas utveckling och ökade kommersiella utbud har haft stor betydelse för Swedavias förbättrade resultat under årets första kvartal. Trots en viss nedgång i det totala antalet resenärer bidrog satsningar vid Arlanda till ökad nettoomsättning och stärkt kassaflöde för flygplatsbolaget.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening