60 personer uppges ha avlidit av covid-19 i Sigtuna kommun.
SVT har granskat siffror från Socialstyrelsen som visar att 60 personer från Sigtuna kommun avlidit i covid-19 under pandemin, det är nästan en dubblering sedan i somras då de senaste siffrorna var officiella via Folkhälsomyndigheten.
Av de avlidna som är äldre hade 30 procent inget stöd alls, 32 procent hade hemtjänst och 38 procent bodde på särskilt boende.
Folkhälsomyndighetens siffror för torsdagen visade på nytt över 100 fall för en vecka, de senaste tre veckorna är det totalt 622 fall per 100 000 invånare vilket är lägre än grannkommunerna Väsby, Järfälla och Bro som samtliga ligger klart över Sigtuna kommuns siffra.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.