60 avlidna av covid-19

60 personer uppges ha avlidit av covid-19 i Sigtuna kommun.

SVT har granskat siffror från Socialstyrelsen som visar att 60 personer från Sigtuna kommun avlidit i covid-19 under pandemin, det är nästan en dubblering sedan i somras då de senaste siffrorna var officiella via Folkhälsomyndigheten.

Av de avlidna som är äldre hade 30 procent inget stöd alls, 32 procent hade hemtjänst och 38 procent bodde på särskilt boende.

Folkhälsomyndighetens siffror för torsdagen visade på nytt över 100 fall för en vecka, de senaste tre veckorna är det totalt 622 fall per 100 000 invånare vilket är lägre än grannkommunerna Väsby, Järfälla och Bro som samtliga ligger klart över Sigtuna kommuns siffra.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening