Foto: Magnus Granhagen

55-åring häktad för mordförsök

En man i 55-årsåldern har begärts häktad för mordförsöket i Märsta i lördags.

I lördags attackerades en man i ett trapphus i centrala Märsta. En misstänkt man greps kort därpå i anslutning till platsen, denne ska ha gått in i affärer och sagt att han tror att han mördat någon. Nu har han häktats på sannolika skäl misstänkt för mordförsök. Mannen är i 55-årsåldern och bosatt i västra Stockholm. Mannen har inget kriminellt förflutet.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening