Så här blir Kulturtorget när det står klart våren 2019Foto: Pressbild

51 nya lägenheter i centrum byggs

SigtunaHem startar nu bygget av nya hyresrätter i Märsta Centrum och på tisdag tas det första spadtaget.

Projekt Kulturtorget består av 51 hyresrätter i Märsta Centrum, intill Konsthallen. Det blir tre huskroppar med 4-5 våningar, 20 av lägenheterna kommer att vara trygghetsboende för 70+ och är placerade i det södra huset. Inflyttning är planerad till april 2019 och spadtaget tas på tisdag av Kommunstyrelsens ordförande Ibrahim Khalifa (S) tillsammans med SigtunaHems VD Göran Langer samt representanter frö arkitektbyrån Fokus som ritat huset och stora delar av nya Märsta Centrum.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening