Trots det massiva intresset för en polisstation i Märsta står det nu klart att en station etableras i InfraCity: - Det kommer att arbeta ca 50 poliser på stationen och under nästa år kommer även yttre personal/utryckningsverksamhet och brottsförebyggande poliser att utgå därifrån och täcka dessa tre kommuner, skriver Jenny Markström, lokalpolisområde Sollentuna, i ett brev till Grannsamverkansansvariga.
Lorenzo Garcia som drog igång en massiv kampanj med över 2000 underskrifter om en polisstation i Märsta har kammat noll. Polisen etablerar en station i InfraCity som har plats för 50 poliser med ansvar för lokalpolisområde Sollentuna där Sigtuna och Väsby ingår. Receptionen där beräknas vara klar till i januari 2017. Garcia har uppvaktat Dan Eliasson via mail men utan resultat.
För drygt en vecka sedan ville oppositionsrådet Olov Holst (M) att han och Kommunstyrelsens ordförande Ibrahim Khalifa (S) gör gemensam sak och kräver polisiär närvaro i Valsta. Han ansåg att kommunen pressat Polisen för lite i sammanhanget för att få bemanning. Vad märsta.nu erfar hade Märsta Centrums ägare FastPartner även en polisstation med i ritningarna för ett av husen som ska byggas längs med Nymärstagatan.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.