Skolor i kommunen kan söka bidrag för Kunskapslyft.Foto: Daniel Iskandar

47 miljoner för att stärka elevers kunskaper

Skolor i Sigtuna kommun kan ansöka om 47 miljoner kronor för ett Kunskapsbidrag som regeringen lanserat.

Regeringen meddelar att skolor i kommunen kan ansöka om 47 miljoner kronor som ska gå till Kunskapsbidrag. Syftet med stödet är att stärka skolornas möjlighet att genomföra tidiga insatser, skapa fler särskilda undervisningsgrupper och anställa fler speciallärare, särskilt för att motverka läskrisen där var fjärde svensk elev kämpar med läsningen. Skolminister Lotta Edholm uppger i ett pressmeddelande att regeringens satsning ska förbättra svenska elevers kunskapsnivåer genom att backa skolorna i deras stödarbete för elever i behov.

Skolverket har fastställt preliminära ramverk för det totala Kunskapsbidraget, som omfattar 7,5 miljarder kronor för hela landet, med ytterligare 700 miljoner kronor planerade för 2025, beroende på riksdagens budgetbeslut. 1,2 miljarder går till Stockholms län, Sigtuna är en av kommunerna som får allra mest av länets 26 kommuner.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.