Hit jagades 43-åringen och därefter greps han av insatsstyrkan.Häktningen skedde i säkerhetssalen på Attunda tingsrätt. Foto: Daniel Iskander/Arkiv
43-åringen häktas för grova brott
Under eftermiddagen häktades den 43-årige märstabon misstänkt för grovt vapenbrott och grovt narkotikabrott.
Av häktningsframställan som åklagaren lämnat in till tingsrätten framgår att den 43-årige märstabon anhållits i sin frånvaro natten mot söndag. Klockan 13.54 på söndag verkställdes anhållandet i samband med att 43-åringen greps på flykt från sin bostad öster om järnvägen vid Östra Bangatan. En insatsstyrka gjorde sedan husrannsakan i mannens garage och en lastbil som står skriven på en anhörig.
Åklagaren har yrkat på restriktioner för 43-åringen och strax innan klockan 16.00 avslutades förhandlingarna. 43-åringen häktas på sannolika skäl misstänkt för grovt vapenbrott och grovt narkotikabrott. Undersökningen i övrigt lyder under förundersökningssekretess tills dess att åtal väckts. Brotten som 43-åringen misstänks för ska ha begåtts i Märsta. De uppgifter om kopplingar till narkotikasmugglingen i Landskrona har inte kunnat bekräftas i samband med dagens förhandlingar.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.