Foto: Pressbild

Västflyg lanserar inrikeslinje från Arlanda

Det hårt drabbade inrikesflyget får ett tillskott på Arlanda när Västflyg etablerar en linje till Trollhättan.

Från och med den 2 oktober 2024 kommer Västflyg att öppna en ny direktlinje mellan Arlanda och Trollhättan Vänersborg Airport. Flyglinjen kommer att trafikeras två gånger i veckan, på onsdagar och söndagar, och syftar till att förbättra tillgängligheten mellan Västsverige och huvudstaden.

Den nya rutten stärker Västflygs utbud, som redan flyger mellan Trollhättan och Bromma Airport. Genom att addera Arlanda till sina destinationer, ger Västflyg resenärer bättre möjligheter till internationella anslutningar via Arlanda, som har ett stort utbud av direktflyg till globala destinationer.

– Det är glädjande att Västflyg utökar sitt utbud hos oss. Ett starkt inrikesflyg är avgörande för att människor ska kunna mötas och ha smidiga anslutningar till resten av världen, säger Charlotte Ljunggren, marknadsdirektör på Swedavia.

Västflygs VD Anna Petre påpekar att linjen till Arlanda svarar mot ett växande behov i Västsverige, och att det kommer att förenkla både affärsresor och privatresor med bättre anslutningar till internationella destinationer.

Sigtuna tappar i ranking av företagsklimat

Näringsliv Sigtuna kommun backar 22 placeringar i Svenskt Näringslivs årliga ranking Lokalt företagsklimat och hamnar i år på plats 88 av landets 290 kommuner. Det är kommunens sämsta resultat sedan mätningarna startade 2001. Undersökningen bygger på enkätsvar från över 32 000 företagare i Sverige.

Elever får prova på byggyrken vid Arlanda

Näringsliv Den 17–18 september hålls en yrkesmässa på Byggbranschens säkerhetspark vid Arlanda, dit omkring 400 elever från årskurs 8 och 9 är inbjudna. Under två dagar får eleverna testa på olika yrken inom samhällsbyggnadssektorn genom 11 stationer bemannade av yrkesverksamma.

Norwegian utökar från Arlanda nästa sommar

Näringsliv Norwegian presenterar sitt basprogram för sommaren 2026 och meddelar att flygbolaget kommer att trafikera över 60 linjer till mer än 50 destinationer från Sverige. För Arlanda innebär det fler avgångar till flera populära resmål samt en breddning av utbudet.

Marknadsplatsen prisas

Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Arlanda har utsetts till vinnare i den nordiska finalen av NCSC Nordic Awards i kategorin ”Årets kommersiella yta under 25 000 kvadratmeter”.