Foto: Jamshid Jamshidi

41-åringen får sänkt straff

Svea hovrätt sänker 41-åringens straff från fyra år och sex månader till fyra år efter vansinnesfärden i Märsta i våras.

Tingsrätten dömde 41-åringen till fyra år och sex månaders fängelse efter vansinnesfärden i Märsta i våras som krävde två människors liv. Nu har Svea hovrätt hanterat överklagandet och sänkt straffet med ett halvt år. Hovrätten delar inte tingsrättens bedömning om att påföra 41-åringen sex extra månader för tidigare liknande brottslighet i trafiken. Enligt hovrätten låg dessa får långt tillbaka i tiden för att påverka nuvarande strafflängd.

I övrigt delar hovrätten tingsrättens bedömning om skuld och strafflängd. Svea hovrätt skriver i domskälet att bedömningen att någon skärpning av fängelsestraffet på grund av återfall i brottslighet inte ska ske. Skadeståndet på 50 000 kronor vardera till de parets barn kvarstår dock.

Beredskapsdag i Märsta centrum nästa lördag

Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.