Kvinnan överfölls och mördades i en skogsdunge.Foto: Insändarbild
39-åring döms för mordet i Valsta
En 39-årig man har i dag dömts för mordet på en 28-årig kvinna i Valsta, Märsta, i december 2024.
Enligt domen från Attunda tingsrätt ska mannen överlämnas till rättspsykiatrisk vård med särskild utskrivningsprövning. Det innebär att mannens utskrivning behöver godkännas av en domstol.
Kvinnan överfölls och knivhöggs till döds utomhus när hon var på väg hem från sitt arbete. Gärningsmannen greps kort efter händelsen och erkände då omedelbart gärningen.
Av den rättspsykiatriska undersökning som genomförts framgår att mannen led av en allvarlig psykisk störning vid tiden för dådet. Störningen bedöms vara av varaktigt slag, vilket ligger till grund för att tingsrätten valt att döma honom till rättspsykiatrisk vård istället för fängelse.
Mannen och kvinnan kände inte varandra sedan tidigare
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.
Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.
Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.
Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.
Nyheter Biståndsorganisationen Human Bridge, som har en anläggning i Rosersberg, uppmanar allmänheten att tillfälligt avstå från att lämna kläder i deras insamlingskärl under påskhelgen.
Notiser Kommunen har tidigare arrangerat en rad fysiska möten om tonåringars trygghet. Nu kommer ytterligare ett möte, denna gång i digital form. Fokus kommer vara på att minska risken att ungdomar hamnar i kriminalitet.
Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.
Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.