Han valde ut två okända personer och gick till attack med en kökskniv. En av dessa lyckades undkomma honom, medan den andra mottog flera knivhugg. Nu döms den 37-årige mannen till fängelse.
Den 37-årige mannen dömdes av Attunda tingsrätt till fängelse för de brutala knivattackerna i Sigtuna. Det var i slutet av september som 37-åringen gick ut med en kökskniv. Han valde ut två okända personer av en slump – och gick till attack. Den första personen lyckades undkomma 37-åringens hugg och fly. Men den andra träffades av flera hugg på kroppen. 37-åringens påföljd blev tre års fängelse. Han ska även betala skadestånd på sammanlagt 78 681 kronors till målsäganden.
Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.
Blåljus Tre personer misstänks för brott efter ett bråk i en lägenhet i Märsta under tisdagen. En kvinna i 30-årsåldern misstänks för misshandel och grovt olaga hot.
Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.
Nyheter Under nyårsafton erbjuder Swedavia och Stockholm Arlanda Airport kostnadsfri parkering för hundägare som vill ge sina djur en lugnare nyårsnatt.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.