Stefan Elm, ny säkerhetschef i kommunenFoto: Sigtuna kommun

Ny trygghetschef i kommunen

En ny trygghetschef är på plats i kommunen, Stefan Elm som tidigare arbetat på Kulturförvaltningen i Stockholm.

Efter Thomas Mileborn har Sigtuna kommun anställt Stefan Elm som närmast kommer från rollen som säkerhetschef i Stockholms stad på Kulturförvaltningen.
– Det känns jättebra! Det är väldigt spännande och rollen känns redan nu utvecklande och utmanande. Jag blev ju väldigt såld på hela ambitionen med trygghetsperspektivet, och att Sigtuna kommun har breddat det till att inte bara omfatta det mer traditionella ”säkerhet”, säger Stefan i ett uttalande.

Stefans mål är att få in trygghets- och säkerhetsfrågor tidigt i processerna.
– Att ha det perspektivet med från början kan både bidra till att minska risken för att oönskade händelser ska inträffa, och leda till kloka förebyggande lösningar som är kostnadseffektiva.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.