Stefan Elm, ny säkerhetschef i kommunenFoto: Sigtuna kommun

Ny trygghetschef i kommunen

En ny trygghetschef är på plats i kommunen, Stefan Elm som tidigare arbetat på Kulturförvaltningen i Stockholm.

Efter Thomas Mileborn har Sigtuna kommun anställt Stefan Elm som närmast kommer från rollen som säkerhetschef i Stockholms stad på Kulturförvaltningen.
– Det känns jättebra! Det är väldigt spännande och rollen känns redan nu utvecklande och utmanande. Jag blev ju väldigt såld på hela ambitionen med trygghetsperspektivet, och att Sigtuna kommun har breddat det till att inte bara omfatta det mer traditionella ”säkerhet”, säger Stefan i ett uttalande.

Stefans mål är att få in trygghets- och säkerhetsfrågor tidigt i processerna.
– Att ha det perspektivet med från början kan både bidra till att minska risken för att oönskade händelser ska inträffa, och leda till kloka förebyggande lösningar som är kostnadseffektiva.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.