32 Rum och Kök stänger verksamhetenFoto: 32 Rum och Kök

32 Rum och Kök stänger efter 16 år

32 Rum och Kök stänger ner verksamheten i Sigtuna.

Sigtunas minsta hotell, 32 rum & kök, som ligger vackert beläget vid hamnen i Sigtuna stad, stänger efter 16 års verksamhet. Hotellägaren uttrycker både sorg och stolthet över beslutet.
– Det har varit härligt att driva 32 rum & kök. Vi är alla ledsna över att vi stänger, men stolta över det vi har åstadkommit under åren,” uppger ägaren Calle Juerling, som tackar alla kunder och gäster för deras stöd.

Under åren har hotellet varit värd för många bröllop, fester och middagar med mat från lokala producenter. Verandan, där enklare sommarrätter serverats, har varit särskilt uppskattad av sigtunaborna, och hotellgästerna har återkommit för att njuta av ekologiska råvaror och personlig service i den charmiga miljön.

Men utmaningar som covidåren, stigande elpriser och ekonomiska svårigheter har gjort det allt svårare att driva verksamheten vidare. Beslutet att återställa platsen till bostäder blev därför naturligt, även om hotellet fortfarande kommer att vara öppet för bokningar av större arrangemang en tid framöver.

Hotellet lämnar efter sig många fina minnen och intressanta möten, och dess bidrag till arbetslivet, särskilt för ungdomar, framhålls med stolthet.

Företagare i kommunen mer nöjda med upphandlingar

Näringsliv Resultatet från årets Insikt-undersökning visar att företagares nöjdhet med kommunens upphandlingar har ökat från 62 till 68 på en 100-gradig skala. Kommunen placerar sig därmed över snittet i Stockholms län, och bemötandet lyfts särskilt fram som positivt.

Arlandas utveckling stärker Swedavias resultat

Näringsliv Arlandas utveckling och ökade kommersiella utbud har haft stor betydelse för Swedavias förbättrade resultat under årets första kvartal. Trots en viss nedgång i det totala antalet resenärer bidrog satsningar vid Arlanda till ökad nettoomsättning och stärkt kassaflöde för flygplatsbolaget.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening