Foto: Pressbild

300 000 till mötesplats i Valsta

Sigtuna kommun ska fördela 300 000 kronor till en mötesplats i Valsta som medborgarna direkt får vara med och bestämma utformningen av.

Sigtuna kommun lanserar en medborgarbudget för skapa en bättre mötesplats i Valsta. Genom budgeten för invånarna mer inflytande och möjlighet till påverkan enligt Sigtuna kommun.
– Det här pilotprojektet riktar in sig på mötesplatsen i Valsta och det är invånarna i området som får komma med förslag på hur platsen ska utvecklas. Förslaget med flest röster genomförs sedan, säger Dina-Maria Jerari, samordnare för projektet.

Valstabor kan lämna förslag och idéer för hur mötesplatsen ska utvecklas. Man kan lämna förslag till och med 23:e oktober. Efter att förslagen lämnats in kommer kommunen att utreda och sammanställa. I början av november hålls en omröstning i Valsta. Under senhösten blir det återkoppling och genomförande och 2023 kommer det att verkställas är det tänkt.

Här kan du lämna förslag till nya mötesplatsen

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening