Foto: Pressbild

300 000 till mötesplats i Valsta

Sigtuna kommun ska fördela 300 000 kronor till en mötesplats i Valsta som medborgarna direkt får vara med och bestämma utformningen av.

Sigtuna kommun lanserar en medborgarbudget för skapa en bättre mötesplats i Valsta. Genom budgeten för invånarna mer inflytande och möjlighet till påverkan enligt Sigtuna kommun.
– Det här pilotprojektet riktar in sig på mötesplatsen i Valsta och det är invånarna i området som får komma med förslag på hur platsen ska utvecklas. Förslaget med flest röster genomförs sedan, säger Dina-Maria Jerari, samordnare för projektet.

Valstabor kan lämna förslag och idéer för hur mötesplatsen ska utvecklas. Man kan lämna förslag till och med 23:e oktober. Efter att förslagen lämnats in kommer kommunen att utreda och sammanställa. I början av november hålls en omröstning i Valsta. Under senhösten blir det återkoppling och genomförande och 2023 kommer det att verkställas är det tänkt.

Här kan du lämna förslag till nya mötesplatsen

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.