29 larm om bränder i Sigtuna i juni – normal nivå enligt SOS Alarm

Under juni månad tog SOS Alarm emot 29 samtal om bränder i Sigtuna kommun. Det ligger i nivå med vad som är normalt för månaden, enligt statistik från de senaste åren.

Historiskt sett är juni den månad då flest 112-samtal om bränder inkommer, med ett snitt på 35 samtal per år. Februari är den månad då det vanligtvis är lugnast.

Även sett till hela Stockholms län var antalet brandlarm i juni på en normal nivå. Flest samtal i relation till kommunstorlek kom från Värmdö.
– Vi konstaterar att 112-samtalen om bränder ligger på en tämligen normal nivå i kommunen under juni, säger Göran Bertilsson på SOS Alarm.

värmeböljan

Värmen ökar trycket på vattenförsörjningen

Nyheter När temperaturen stiger ökar också belastningen på vattenförsörjningen i Stockholmsområdet. Norrvatten uppmanar nu invånare och verksamheter att använda kranvatten sparsamt – särskilt i trädgården där förbrukningen lätt skjuter i höjden under varma dagar.

upphandlingen av bolt

Cabonline drar Sigtuna kommun till domstol om Bolt

Nyheter Bolaget Bolt lade det lägsta anbudet i en upphandling av taxitjänster i Sigtuna kommun. Konkurrenten Cabonline har nu begärt överprövning och menar att kommunen borde ha utrett om priset var onormalt lågt.

sommar i sigtuna kommun

Högsommarvärme och goda badmöjligheter i kommunen

Nyheter Det råder högsommarvärme och kommuninvånare vallfärdar till badplatser runt om i kommunen. Temperaturerna i badet närmar sig 20 grader på sina håll, i Sjudargården är det varmast med över 20.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening