Foto: Jamshid Jamshidi

285 000 till avlidne brandmannens familj

Den avlidne brandmannen Anders Svärds familj får 285 000 kronor via en insamling som Brandkåren Attunda organiserat.

9:e februari avled brandmannen Anders Svärd efter att ha blivit påkörd i samband med en insats på Norrsundavägen. Sedan dess har ytterligare två brandmän avlidit i tjänst i samband med olyckor ute i landet. Brandkåren Attunda organiserade en insamling till Svärds familj. Bidrag har kommit från privatpersoner, föreningar och kollegor i hela landet, totalt blev det 285 000 kronor enligt ett pressmeddelande på Attunda Brandkårs hemsida.
– Helena (Anders fru, reds anm) sänder sitt varmaste tack till allmänheten som stöttat henne och barnen med både bidrag, kondoleanser och omtanke, skriver Brandkåren Attunda i pressmeddelandet.


Dela med dig av minnen
Helena har nu önskemål om att fler ska dela med sig av minnen om Anders så att dessa historier och anekdoter ska finnas tillgängliga för barnen som Anders efterlämnade. Det går även att bidra till insamlingen fortfarande men den kommer att stängas ner senare i år. Minnen kan lämnas via Brandkåren Attundas hemsida.

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening