270 nya jobb när Norwegian öppnar bas

Som märsta.nu rapporterade under onsdagsförmiddagen kommer Norwegian öppna bas i Arlanda, det kommer generera i 270 jobb för kabinpersonal.

Norwegian kommer för sin nya bas på Arlanda rekrytera 270 kabinpersonal. Basen etableras i april och ska vara en del av Norwegians satsning på över 50 rutter via Arlanda.
– Vi är mycket glada över att nu vara tillbaka på Arlanda och kan öppna vår bas för kabinpersonal. Trots den ökande smittspridning de senaste månaderna ser vi positivt på den kommande sommarsäsongen och har därför byggt upp vårt linjenät från Arlanda med 54 direktdestinationer inför säsongen. Arlanda är en av våra viktigaste flygplatser, och med 270 nya ansikten på Arlanda så är det med glädje vi kan konstatera att Norwegian nu på allvar är tillbaka i Sverige igen, säger Geir Karlsen, vd för Norwegian.

1500 personer uppges ha sökt jobb som kabinpersonal hos Norwegian och nyanställningar pågår.
– Att vara kabinanställd är ett ansvarsfullt och serviceinriktat arbete. Vi är stolta över att vi fått så många kvalificerade ansökningar. Det visar att vi är kända i branschen som en attraktiv arbetsgivare. Våra kabinanställda har ett särskilt ansvar för passagerarnas säkerhet och ansvarar även för att varje enskild passagerare får en bra reseupplevelse, säger Geir Karlsen.

Nu i januari har Norwegian 15 destinationer från Arlanda, tre av dessa är Umeå, Luleå och Kiruna. Det senaste halvåret har man öppnat baser i bland annat Köpenhamn och Helsingfors. Även flygbolag som Eurowings och Ryanair kommer etablera baser på Arlanda i vår.

Företagare i kommunen mer nöjda med upphandlingar

Näringsliv Resultatet från årets Insikt-undersökning visar att företagares nöjdhet med kommunens upphandlingar har ökat från 62 till 68 på en 100-gradig skala. Kommunen placerar sig därmed över snittet i Stockholms län, och bemötandet lyfts särskilt fram som positivt.

Arlandas utveckling stärker Swedavias resultat

Näringsliv Arlandas utveckling och ökade kommersiella utbud har haft stor betydelse för Swedavias förbättrade resultat under årets första kvartal. Trots en viss nedgång i det totala antalet resenärer bidrog satsningar vid Arlanda till ökad nettoomsättning och stärkt kassaflöde för flygplatsbolaget.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening