Tre bilar krockade vid ÖoB

Ytterligare en trafikolycka inträffade på väg 263 under söndagen. Vägen är avstängd fram till tidigast klockan 17.

Vid 15.45 larmades räddningstjänsten till en olycka på väg 263 vid korsningen till Voltgatan. Vägen är avstängd under räddningsinsatsen. Tre bilar krockade i korsningen. Polis är på plats för att dirigera trafiken tills dess att bärgningsbilar är på plats.

EXTRA

Vansinneskörning slutade med gripande i Märsta

Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening