Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

258 brottsanmälningar i Sigtuna under vecka 40

Polisen registrerade 258 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun under vecka 40.

Det visar ett sammanställt registerutdrag från polisens dygnslistor för perioden 29 september till 6 oktober.

Av de totalt 258 anmälningarna gäller 100 händelser som ska ha inträffat under veckan, medan övriga avser brott som skett tidigare men registrerats i efterhand, rapporterar Newsworthy.

Utöver dessa brott har polisen också noterat ytterligare 50 ärenden i kommunen under perioden.

Statistiken bygger på öppna uppgifter från polisens anmälningsregister. Vissa typer av brott, bland annat allvarliga våldsbrott, sexualbrott och brott mot skyddslagen, omfattas av sekretess och ingår därför inte i sammanställningen.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.