Foto: Jamshid Jamshidi

24-åringen kvarstår i häktet

Mannen som misstänks för mordet på Sleipnergatan omhäktades igen under fredagen.

Den 24-årige mannen greps av tysk polis och fördes till Sverige i början av månaden, han häktades första gången 5:e februari. Under fredagen var det omhäktning och det beslutades att han ska kvarstå i häktet misstänkt för mord på sannolika skäl.

15:e januari larmades polis och ambulans till Sleipnergatan där en kvinna hittades svårt skadad, hon avled kort därpå av sina skador. Mannen flydde till Tyskland men lyckades inte undvika rättvisan särskilt länge då han greps 21:a januari.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening