Märstabo åtalas för våldtäkt och penningtvättsbrott
En 24-årig man från Märsta åtalas för våldtäkt och två fall av penningtvättsbrott.
I januari i år försökte en man från Märsta våldta en kvinna i Rålambshovsparken i Stockholm. Handlingarna som han utförde är att betrakta som våldtäkt då han tvingade kvinnan till handlingarna samtidigt som hon var i en utsatt position. Utöver våldtäkten ska mannen ha medverkat till två fall av penningtvättsbrott. I augusti förra året fick mannen in 47 000 respektive 100 000 kronor på sitt konto från brott mot två andra personer. Mannen använde pengarna till uttag och handel av olika slag.
Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.
Nyheter Tullverket stoppade ett omfattande smugglingsförsök på Arlanda efter att en leverans med solpaneler visat sig innehålla stora mängder narkotika.
Nyheter Skidsäsongen är i gång och flera större skidorter har höjt sina priser. För Sigtunabor kan dagskort variera mellan 30 och 390 kronor, beroende på anläggning.
Nyheter Under december genomfördes en jultävling där invånare kunde skicka in bidrag på återbrukade julklappar. Nu har juryn, med representanter från Sigtuna Vatten & Renhållning AB, utsett vinnarna.
Blåljus Ett dött lodjur påträffades under förmiddagen intill E4 norr om avfarten mot Arlanda. Eftersom ingen förare anmält olyckan upprättar polisen en anmälan om jaktbrott.
Nyheter Pendeltågstrafiken påverkas i helgen av omfattande banarbeten. Från natten mot lördag stoppas pendeltågen på delar av sträckan, vilket får konsekvenser för resenärer vid Märsta och Rosersberg station.
Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.