Här förs mannen bort efter knivattacken på ett pendeltågFoto: MMS-Bild

23-åring häktas för mordförsök

En 23-årig man häktades för mordförsök i slutet av förra veckan för händelsen på Arlanda.

Mannen som är i 23-årsåldern och folkbokförd i Sollentuna häktas för två fall av mordförsök i onsdags förra veckan. Mannen ska ha huggit två personer med någon form av vasst föremål. Mannen är sedan tidigare dömd för flera grova brott, bland annat misshandel och rån. Han kunde gripas av väktare i samband med att tåget kom in till Arlanda Central. Händelsen ska ha skett mellan Knivsta-Arlanda på ett pendeltåg. Polisen har sagt att det rör sig om en isolerad händelse utan fara för andra utomstående.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.