Foto: Genrebild/Daniel Iskander

22,7 miljoner kronor till förskolor i kommunen

Regeringen har beslutat att förstärka statsbidraget för kvalitetshöjande åtgärder i förskolan, och Sigtuna kommun får ta del av 22,7 miljoner kronor. Pengarna ska användas för att förbättra kvaliteten och skapa en mer likvärdig utbildning för barnen.

Statsbidraget, som totalt uppgår till 2,9 miljarder kronor för 2025, kan användas till flera olika insatser. Det inkluderar att minska storleken på barngrupper, något som skolminister Lotta Edholm menar är en viktig åtgärd för att förbättra verksamheten där barngrupperna är för stora.

Medlen kan också användas till kompetensutveckling för förskollärare och personal, eller till att anställa fler medarbetare för att förbättra arbetsmiljön och stödet för barnen. I Stockholms län får förskolorna totalt 718 miljoner kronor, vilket motsvarar möjligheten att anställa omkring 1 200 förskollärare.

Både kommunala och fristående förskolor i Sigtuna har möjlighet att ta del av bidraget för att genomföra dessa insatser och höja kvaliteten ytterligare.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.