Covidläget i Region Stockholm ser ut att ljusna med en minskning av fallen med 25 procent på en vecka.
Antalet bekräftade fall av covid-19 i Region Stockholm minskade med 25 procent på en vecka. Vecka 19 var det 5607 fall rapporterar SVT Stockholm. På torsdag eftermiddag kommer de kommunala siffrorna att presenteras av FHM.
Vecka 18 var det drygt 7600 bekräftade fall, således en minskning med 2000 fall på en vecka. – Äntligen ser vi en avsevärd nedgång av antalet invånare som konstaterats smittade av covid-19. Mellan föregående vecka och veckan dessförinnan är det en minskning på 26 procent. Samtidigt är det fortfarande en relativt hög nivå på antalet patienter med covid-19 som behöver sjukhusvård och intensivvård. Det gör att vi måste fortsätta följa råd och rekommendationer tills tillräckligt många i samhället är vaccinerade innan vi kan återgå till ett mer normalt liv igen, säger tillförordnad hälso- och sjukvårdsdirektör Johan Bratt, i ett uttalande på Region Stockholms hemsida.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.