Äppelexperten Mattias Iwarsson med det gamla trädet. Foto: Pressbild
200-årigt äppelträd hittades i Sigtuna-Blir symbol för nya området
I samband med exploateringen av Sigtuna Stadsängar i Pilsbo hittades ett äppelträd som kan vara landets äldsta och största.
Ett mycket gammalt äppelträd växer i Sigtuna stadsängar, området i Pilsbo som tidigare gick under arbetsnamnet Nya Sigtuna stad. Stamomkretsen på 408 cm innebär också att trädet kan vara landets största av sitt slag. Trädet grodde från en kärna för ca 200 år sedan. Enligt ett pressmeddelande från Sigtuna Stadsängar är trädet unikt i sitt slag och representerar en egen äppelsort som sedan 1:a april i år heter Sigtuna Sur. Pomologen (äppelexpert) Mattias Iwarsson har namngivit sorten. Ett stiliserat äpple har nu också blivit symbolen för området och är en del av Sigtuna stadsängars nya logo.
Byggprocessen inledd I det nya området kommer det att uppföras cirka 750 bostader i varierad upplåtelseform samt kommersiell verksamhet och skolor. Första inflyttningen är beräknad till 2018. I anslutning till Pilsborondellen där infarten till området kommer att ske har det nyligen placerats ut ett träd som symbol för byggstarten. Detaljplanen antogs tidigare i år efter en lång process med bland annat rådslag där sigtunanorna fick tycka till.
Nyheter I grundskolor i kommunen går det i genomsnitt 13 elever på varje lärare. Det är fler än rikssnittet på 12 elever per lärare, visar ny statistik från Skolverket.
Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
Nyheter SMHI har utfärdat en gul varning för åska som gäller bland annat Sigtuna kommun på fredagskvällen. Mellan klockan 20 och 23 väntas kraftiga åskoväder med kortvarigt mycket hårda vindbyar, lokalt upp mot stormstyrka.
Notiser En kvinnlig skådespelare, känd från flera stora filmer och tv-serier, åtalas misstänkt för att ha stulit en Chanel-parfym värd 1 575 kronor från en taxfreebutik på Arlanda i mars i år.
Nyheter Arbetslösheten i Sigtuna kommun är nu 9,2 procent, en ökning jämfört med förra året. I juli fick bara 124 personer jobb, vilket är årets lägsta notering enligt Arbetsförmedlingen.
Politik Kommunstyrelsens ordförande i Sigtuna, Mattias Askerson, har i ett brev till Region Stockholms ledning uttryckt oro över situationen inom ambulanssjukvården.
Notiser SMHI varnar för hög risk för skogs- och markbrand i delar av östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Risken bedöms som stor på många håll och kan snabbt förvärras vid torrt och blåsigt väder.
Notiser Efter år av misslyckade försök att hålla kanadagässen borta från strandpromenaden och badplatserna i Sigtuna har en rävattrapp gjort susen – åtminstone för stunden.
Blåljus SOS Alarm tog emot 438 samtal om akuta polisärenden i Sigtuna kommun under juli. Det är något fler än det historiska snittet för månaden, som ligger på 395 samtal.
Blåljus Under juli tog SOS Alarm emot 17 samtal om trafikolyckor i Sigtuna kommun. Det är något över det historiska snittet för månaden, som ligger på 14 samtal.
Nyheter Svea hovrätt fastställer tingsrättens dom mot en man i 20-årsåldern från Märsta som dömts för bland annat försök till grovt våld mot tjänsteman.
Notiser Svea hovrätt fastställer tingsrättens dom mot en man från Märsta som dömts för mordförsök på sin arbetsgivare. Händelsen inträffade på en byggarbetsplats i Sollentuna i samband med en konflikt om lön.
Blåljus Under juni och juli registrerade polisen 1 435 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 1 238 händelser som ska ha inträffat under sommarmånaderna. Den vanligaste brottskategorin var stöld utan inbrott.