Vaccineringen i Region Stockholm går nu i allt snabbare takt: - Vaccinationerna sker nu i allt högre takt. Omkring 20 000 doser vaccin används varje dag, säger tillförordnad hälso- och sjukvårdsdirektör Johan Bratt.
I en lägesrapport från Region Stockholm på fredagen meddelas att 3875 nya fall konstaterats sedan 4 maj. 415 personer vistas på sjukhus och ytterligare 27 avlidna har rapporterats in sedan 4 maj. – Vaccinationerna sker nu i allt högre takt. Omkring 20 000 doser vaccin används varje dag. Trots det är sjukvårdsbehovet fortsatt mycket högt. Det finns vaccinationstider att boka för nästa vecka för alla över 55 år. Gör det så snart du har möjlighet. Men du ska följa alla råd och rekommendationer – även efter vaccination. Ingen, vare sig du är vaccinerad eller inte vaccinerad får bidra till att skapa trängsel, säger tillförordnad hälso- och sjukvårdsdirektör Johan Bratt.
Antalet avlidna personer är ytterligare sedan 27 april på grund av eftersläpning i inrapporteringen. Var tredje stockholmare mellan 55-59 år har nu fått en dos av vaccinet, 2 av 3 mellan 60-64 och 8 av 10 över 65. Fas 4 av vaccineringen inleddes i veckan, det är den sista fasen och alla ska erbjudas vaccinering under denna fas.
7 maj: Lägesrapport om covid-19: 3875 nya fall av covid-19 har konstaterats. Totalt vårdas 415 personer för covid-19 vid något av regionens sjukhus. 27 ytterligare avlidna har rapporterats sedan 4 maj. https://t.co/YmgFv1QUc4
Blåljus Strax före klockan 20.00 på torsdagskvällen anmälde en kvinna i 45-årsåldern att hon blivit överfallen och rånad i närheten av Midgårdsbadet i Märsta.
Nyheter Antalet viltolyckor i Sigtuna kommun har ökat och är nu på den högsta nivån på flera år. Under de senaste fem höstarna har totalt 504 olyckor rapporterats i kommunen, enligt Nationella viltolycksrådets siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Tre projekt har nominerats i Sigtuna kommuns Arkitekturpris 2025. Vinnaren offentliggörs den 18 november och beslut fattas av kommunstyrelsen den 11 november.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna kommun har presenterat sin skuggbudget för 2026. Förslaget innehåller satsningar på skola, äldreomsorg samt kultur- och fritidsverksamhet. Partiet vill också öka fokus på miljöarbete, krisberedskap och långsiktiga investeringar i kommunens anläggningar.
Blåljus Vid 17.15-tiden på tisdagen larmades polisen till Märsta efter att en man i 25-årsåldern hotats av okända gärningsmän med ett vapenliknande föremål.
Nyheter I Aktuell Hållbarhets ranking över Årets miljökommun placerar sig Sigtuna i botten av kategorin Storstäder och storstadsnära kommuner, plats 42 av 46.
Nyheter Transportstyrelsen har slagit fast att A Flygbränslehantering AB (AFAB) inte får ställa egna krav på leverantörer som vill använda flygbränsleanläggningen på Arlanda.