Marie Unander-Scharin, preventionssamordnare i Sigtuna kommun.Foto: Arkiv

”Trenden på väg åt rätt håll”

Preventionssamordnaren i Sigtuna kommun, Marie Unander-Scharin, tycker att kommunens ungdomar när det gäller alkohol, tobak och narkotikaanvändning är på väg åt rätt håll: - Vi är på rätt väg. Sigtuna kommun har i mångt och mycket bättre siffror än vi haft någon gång, säger Marie Unander-Scharin

Som märsta.nu tidigare rapporterade har över 800 elever i åk 9 och 2 på gymnasiet svarat på den sk Stockholmsenkäten om alkohol, tobak, drog och spelvanor. Den visar att en klar majoritet inte dricker, röker eller använder narkotika.

Vanlig tobak kan dock vara en inkörsport till narkotika. Sett över tid har rökning bland ungdomarna i kommunen minskat enligt ett pressmeddelande från Sigtuna kommun.
– Jag vet att prevention är svårt att mäta och jag vet också att det tar 6-7 år innan man kan se resultat. Men jag har ju varit ute i varenda årskurs sexa i kommunen och pratat om tobak, alkohol och droger sedan 2006 och jag hoppas och tror att det kan vara det som visar sig, säger Marie Unander-Scharin, Sigtuna kommuns preventions- och säkerhetssamordnare.

Ett bekymmersamt problem som Marie Unander-Scharin ser är att fler föräldrar ger alkohol till fram för allt sina döttrar.
– För två år sedan svarade 14 procent av tjejerna i årskurs två att de får alkohol av mamma eller pappa, i år är den siffran uppe på 28 procent, uppger Marie Unander-Scharin.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.