Pernilla Bergqvist (L)Foto: Sigtuna kommun/Kari Kohvakka

Nämndordföranden nöjd med skolsatsningarna

Sigtuna kommun satsar mer på skolan än andra kommuner i länet vilket Barn- och ungdomsnämndens ordförande tycker är bra: - Det är oerhört glädjande att se den här mätningen och att vi jämfört med andra kommuner i länet kraftigt har ökat våra resurser till skolan. Det ska vi fortsätta med, säger hon i ett uttalande.

Kommunen satsar 27 procent mer än sin standardkostnad på skolan, det är en bra siffra i länet men sämre jämfört med riket där snittet är 30 procent. Mest i länet satsar Stockholm, därefter Botkyrka. Sigtuna är trea.
– För att vi ska uppnå en god lärareffekt behöver kommunerna satsa på skolan. Där behöver alla kommuner ta ansvar för skolans kvalitet och för att lärare och elever har de förutsättningar som behövs, säger Lärarförbundets ordförande Johanna Jaara Åstrand i ett pressmeddelande.

Ökat på tre år
Lärarförbundet har jämfört siffror från 2014 till 2017. Satsningarna har ökat på tre år. Standardkostnaden är ett mått för vad skolan borde kosta i kommunen utifrån lokala förutsättningar. Standardkostnaden i kommunen var 24 457 kronor per invånare 2017 och den faktiska kostnaden 31 123 kronor.
– Om man ser på hur satsningarna på skolan förändrats över mandatperioden så har Sigtuna kommun kraftigt ökat sina resurser till skolan. År 2013 hade kommunen ett påslag på 19 procent jämfört med 27 procent år 2017, uppger Pernilla Bergqvist (L), ordförande i Barn- och ungdomsnämnden.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening