18-åring döms för vansinnesfärd genom centrala Märsta
I början av november körde en 18-årig man genom centrala Märsta bland annat mot rött och i 140 km/h innan han krockade med en lyktstolpe.
18-åringen är folkbokförd på en adress i Märsta. I början av november körde han en bil genom centrala Märsta, som mest gick hastigheten på bland annat Centrumleden i över 140 km/h enligt åklagarens yrkande. Mannen körde även mot rött, körde om flera bilister utan att ge signal och körde mot färdriktningen. Färden slutade i en krock mot en lyktstolpe.
I rätten uppgav mannen att han blev rädd när en mörk bil utan registreringsskyltar körde upp nära honom. Han ökade därför farten. Bilen visade sig dock vara en av polisens civila bilar som var ute på spaning. Polisen berättade i rätten att det kunde ha blivit allvarliga konsekvenser om något dykt upp i vägen när bilen framfördes. Vansinnesfärden pågick i cirka fem minuter, polisen ska ha gjort flera stoppförsök men utan resultat. I samband med krocken konfronterades mannen av poliser med dragna vapen.
Mannen döms nu för grov vårdslöshet i trafik till villkorlig dom med samhällstjänst i 50 timmar.
Blåljus märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Vatsla är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"
Blåljus En flygplatsarbetare i 30-årsåldern fick på lördagsmorgonen en huvudskada efter att ha slagit i ett metallföremål under ett flygplan, enligt polisen.
Blåljus Ett SAS-plan som lyfte från Arlanda på fredagsmorgonen tvingades återvända kort efter start på grund av en spricka i cockpitrutan, enligt Expressen.
Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.
Nyheter Valsta klassas som ett utsatt område i den nationella lägesbild som polisen presenterat för 2025. Samtidigt visar flera tidigare utsatta områden i Stockholms län en positiv utveckling.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.