18-åring döms för vansinnesfärd genom centrala Märsta
I början av november körde en 18-årig man genom centrala Märsta bland annat mot rött och i 140 km/h innan han krockade med en lyktstolpe.
18-åringen är folkbokförd på en adress i Märsta. I början av november körde han en bil genom centrala Märsta, som mest gick hastigheten på bland annat Centrumleden i över 140 km/h enligt åklagarens yrkande. Mannen körde även mot rött, körde om flera bilister utan att ge signal och körde mot färdriktningen. Färden slutade i en krock mot en lyktstolpe.
I rätten uppgav mannen att han blev rädd när en mörk bil utan registreringsskyltar körde upp nära honom. Han ökade därför farten. Bilen visade sig dock vara en av polisens civila bilar som var ute på spaning. Polisen berättade i rätten att det kunde ha blivit allvarliga konsekvenser om något dykt upp i vägen när bilen framfördes. Vansinnesfärden pågick i cirka fem minuter, polisen ska ha gjort flera stoppförsök men utan resultat. I samband med krocken konfronterades mannen av poliser med dragna vapen.
Mannen döms nu för grov vårdslöshet i trafik till villkorlig dom med samhällstjänst i 50 timmar.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.
Notiser Försvarsmaktens tjänstehund Terro, som försvann från övningsfältet i Rosersberg utanför Märsta på tisdagen vid 14-tiden, har nu hittats. Hunden lokaliserades under onsdagen i närområdet och kunde tas om hand av personal från Försvarsmakten.
Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.
Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.
Blåljus Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.