Foto: Norrtälje kommun

177 nya fall förra veckan

Vecka 11 konstaterades 177 nya fall av covid-19 i kommunen vilket innebär att över 3100 kommuninvånare testats positivt under hela pandemin.

En ökning av covid-19-fall konstateras i kommunen för vecka 11, 177 personer testades positivt, jämfört med 154 vecka 10. Under hela pandemin har cirka 3100 personer smittats. I hela regionen var det drygt 8200 smittade och 11 avlidna. 54 personer var i behov av intensivvård. Avlidna totalt är 3982 personer varav 93 personer har nu avlidit med covid-19 i Sigtuna kommun.
– Det mest oroande just nu är den snabba ökningen av antalet patienter med covid-19 som är så sjuka att de behöver intensivvård. Det är en 30-procentig ökning sedan förra torsdagen. Det kräver många duktiga medarbetare på sjukhusen dygnet runt för att ta hand om de här mest allvarligt sjuka patienterna. Sjukhusen arbetar nu intensivt för att bemanna upp fler intensivvårdsplatser, säger tillförordnad hälso- och sjukvårdsdirektör Johan Bratt.

Bedrägeriförsök i Märsta

Blåljus En kvinna i Märsta blev på onsdagseftermiddagen uppringd av en man som uppgav att han var polis och skulle hämta hennes värdesaker.

Nya gränskontroller på Arlanda från oktober

Nyheter Från den 12 oktober införs ett nytt gränspassagesystem på Arlanda flygplats. Alla resenärer som är medborgare i länder utanför EU måste då lämna både ansiktsfoto och fingeravtryck när de reser in i Sverige och övriga Schengenländer.

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening