Skräpplockardag i Valsta 2016Foto: Insändarbild/Delfinens förskola

1700 barn plockar skräp

Drygt 1700 barn från skolor och förskolor i kommunen kommer tt ge sig ut för att plocka skräp i samband med Håll Sverige rents skräpplockarmag.

17 förskolor och skolor är med i skräpplockardagen senare i mars. Flest deltagare har Tingvallaskolan med 307 barn därefter Edda och Ragna förskolor med 265 barn och på tredjeplats Norrbacka förskola med 127 anmälda. Totalt i kommunen rör det sig om drygt 1700 anmälda deltagare som ska ge sig ut för att plocka skräp runt om i kommunen.

Helen Ericson, miljöstrateg i Sigtuna kommun berättar för märsta.nu att det inte kommer vara en särskild plockade utan att verksamheterna själva bestämmer när de ska plocka. Kommunens teknik och naturavdelning kommer att leverera material till de som anmält sig och därefter hämtas skräpet.
– I fjol var det nästan 3000 barn som deltog. Så det är många förskolor och grundskolor som deltar. Jag antar det blir mellan 2000 och 3000 barn som plockar i år, berättar Helen Ericson.

I hela länet är det över 150 000 som ska ut för att plocka skräp. Sigtuna kommuns deltagande placerar sig på 17:e plats av de anmälda kommunerna i länet. Grannkommunen Väsby har 2069 anmälda.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).