Röda Korsets Jan-Olov Ström, Thomas Hansson och Monica Nordström tar tillsammans med Patrik Nygren-Bonnier, kommunikation- och insamlingschef emot checken på 1,7 miljoner kronor av Jonas Abrahamsson, Swedavias VD och koncernchef.Foto: Pressbild/Röda korset
1,7 miljoner samlades in till Röda Korset
Swedavias medarbetare och resenärer har samlat in 1,7 milkoner till Röda Korset. I samband med en ceremoni på Arlanda räcktes pengarna över till Röda Korset.
Under åren har Swedavia och dess anställda drivit ett antal insamlingsprojekt till förmån för Röda Korset. 2022 samlades 1,7 miljoner in, dessa lämnades över till organisationen i samband med en ceremoni på Arlanda. – För Swedavia är det naturligt och viktigt att fortsätta bidra till Röda Korsets betydelsefulla arbete med att hjälpa människor i nöd. I en tid av oro och osäkerhet i världen med ekonomiska utmaningar, fortsatta klimatförändringar, matbrist och krig på vår kontinent blir det ännu viktigare att vi tillsammans med resenärer och medarbetare på våra tio flygplatser visar att vi kan göra skillnad. Från Swedavias sida vill jag rikta ett stort tack till alla som bidragit till det gångna årets insamling. Det gemensamma insamlingsarbetet på våra flygplatser lever vidare, säger Jonas Abrahamsson, Swedavias VD och koncernchef.
Gåvor kan lämnas i särskilda insamlingsbössor och man kan lämna i både svensk och utländsk valuta. Även hittegods som inte hämtas upp säljs till förmån för insamlingen. – Vi vill rikta ett stort tack till Swedavias medarbetare och alla resenärer för det här viktiga bidraget. Med detta stöd kommer Röda Korset stärka den svenska beredskapen, bland annat genom engagerade volontärer och lokalföreningar över hela landet. Dessutom kommer vi fortsätta mobilisera för att på bästa sätt svara upp mot de växande humanitära behov vi ser runt om i världen, säger Patrik Nygren-Bonnier, kommunikation- och insamlingschef på Svenska Röda Korset.
Näringsliv Apollo och flygbolaget Jettime har tecknat ett nytt tvåårigt avtal som innebär ökad chartertrafik från Stockholm Arlanda. Avtalet gäller från april 2026 till april 2028.
Näringsliv Det är nu möjligt att nominera kandidater till årets företagarpriser i Sigtuna. Näringslivsorganisationen Företagarna har i över 25 år delat ut utmärkelsen Årets Företagare för att lyfta fram företagare som genom engagemang, handlingskraft och nytänkande fungerar som förebilder.
Näringsliv Nu är det klar med ny krog till Hamnplan. Tidigare i år avbröts planerna med en entreprenör. Men nu har kommunen meddelat att en ny aktör startar upp 2026.
Näringsliv En klar majoritet av de största företagen i Sigtuna kommun redovisade positiva resultat i sina senaste bokslut, visar en sammanställning från Newsworthy.
Nyöppnat Delningsekonomin fortsätter att växa kring Arlanda. Nu inleder SR Rental ett samarbete med Freetrailer, vilket innebär att gratis släputhyrning blir tillgänglig för både privatpersoner och yrkesverksamma i Arlandastad.
Näringsliv Arlandastad F60 AB har tecknat avtal med Ramirent AB, som etablerar ett nytt kundcenter i F60 Företagspark. Lokalerna omfattar cirka 2 600 kvadratmeter, med möjlighet att placera större maskiner utomhus.
Näringsliv Resandet fortsatte att öka på Arlanda under november, enligt Swedavias månadsstatistik. Totalt reste drygt 1,8 miljoner passagerare via flygplatsen, vilket är en ökning med 13 procent jämfört med samma månad förra året.
Näringsliv Under november registrerades fem konkurser i Sigtuna kommun. Bland de bolag som försattes i konkurs finns Legacy Bygg AB, som omsatte 6,8 miljoner kronor, samt HS1 Bemanning AB, Cedar Point AB, Firedev AB och Scandinavian Air Bridge AB.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.
Näringsliv Bake My Day tar nästa steg i Arlandastad. Företaget har inlett ett samarbete med Lidl Sverige, vilket innebär att fler av deras produkter nu kommer levereras direkt från bageriet i Arlandastad.
Näringsliv Training Partner Nordic AB och Formac Production AB inleder ett nytt samarbete med fokus på att stärka kompetens, säkerhet och teknikutveckling inom fordons- och maskinområdet. Partnerskapet kombinerar utbildning och produktlösningar för att möta en snabbt föränderlig bransch.
Näringsliv En ny vinterinstallation har placerats på Märsta torg. Den består av en miniatyrstad med ljussatta hus, granar och sittplatser som ska skapa en trivsam miljö under vintersäsongen.
Näringsliv Arbetslösheten i Sigtuna kommun steg under oktober och ligger nu över både läns- och rikssnittet. Totalt var 2 364 personer inskrivna som arbetssökande, en ökning jämfört med samma period förra året.
Näringsliv Antalet flygförbindelser i Stockholmsregionen har minskat med fyra procent mellan 2023 och 2025, enligt en ny rapport från Copenhagen Economics. Minskningen beror främst på färre avgångar från Bromma, Skavsta och Västerås, medan Arlanda nu står för 99 procent av regionens flygtrafik.
Näringsliv Sigtuna klättrar fyra placeringar i årets SmåföretagarIndex från Småföretagarnas Riksförbund och rankas nu som nummer 148 av landets 290 kommuner. Trots förbättringen har småföretagen i kommunen sämre förutsättningar än i många andra delar av Stockholms län.
Näringsliv Swedavias styrelse har utsett Mats Johannesson till ny vd och koncernchef för det statliga flygplatsbolaget. Han lämnar därmed sin nuvarande roll som vd och koncernchef för omsorgsbolaget Team Olivia.
Partner När vintern tar grepp om Sverige förbjuder flera kommuner dubbdäck på utpekade innerstadsgator. För dig som pendlar mellan förort och city är nyckeln att förstå hur lokala gator med dubbdäcksförbud samspelar med nationella vinterdäckregler - så att du håller dig laglig hela vägen.
Näringsliv Resandet till och från Arlanda fortsätter att öka. Under oktober reste drygt två miljoner passagerare via flygplatsen, en ökning med nio procent jämfört med samma månad i fjol.