Här i Vikingahallen kan man vaccinera sigFoto: Region Örebro län
16-åringar kan boka vaccintid på måndag
Region Stockholm öppnar upp för 16-åringar att boka vaccintid från och med måndag.
Mer än 60 procent av den vuxna befolkningen är redan vaccinerad mot covid-19 i kommunen, nu kommer det bli möjligt för 16-åringarna att ta sin första vaccindos meddelar Region Stockholm. På måndag kan man boka in sig. Enligt Region Stockholm erbjuds 16-åringarna vaccin för att fler ska undvika att bli svårt sjuka i covid-19. – 50 procent av den vuxna befolkningen i länet är ännu inte vaccinerad med två doser. Det är extra angeläget att invånarna vaccinerar sig med två doser när smittspridningen nu ökar och domineras av deltavarianten. Mot deltavarianten krävs två doser för att få ett riktigt bra skydd mot allvarlig sjukdom. Därför är det angeläget att så många som möjligt vaccinerar sig och därmed kraftigt minskar risken att bli svårt sjuk till följd av covid-19. Vi vill inte att ännu fler covid-patienter ska tvingas läggas in för vård på våra sjukhus igen, säger Magnus Thyberg, vaccinationssamordnare Region Stockholm.
Region Stockholm skickar ut brev till 16-åringarna och dess vårdnadshavare. Samtidigt är det nu gott om tider för den som vill boka in sig för sin första eller andra dos. – Intresset för vaccination är stort i alla åldersgrupper och vi håller hög takt i vaccinationsprogrammet vilket är viktigt inför hösten, säger Magnus Thyberg.
Fotnot: 16-åringar kommer inte kunna vaccinera sig i Vikingahallen utan hänvisas till andra centraler i länet.
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.
Blåljus Polisen varnar nu för en våg av bedrägerier riktade mot äldre personer i norra Storstockholm. Under de senaste dagarna har flera fall rapporterats i Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby där personer blivit lurade att lämna ifrån sig bankkort, koder och andra värdesaker.
Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.
Blåljus En polisjakt mellan under tisdagskvällen avslutades på en åker i Odensala. Händelsen började i samband med en trafikkontroll, då en bilförare vägrade stanna.