Foto: Jamshid Jamshidi

16-åring häktas för mordförsök efter tillslag i Märsta

Den person som greps misstänkt för skyddande av brottsling har släppts rapporterar P4 Örebro.

Två personer greps i början av veckan i Märsta, en av de gripna är en 16-åring som nu häktas för två fall av mordförsök enligt P4 Örebro. Han nekar dock till brott. Den andre personen som greps misstänkt för skyddande av brottsling har släppts även om misstankarna kvarstår. Det fanns dock inte tillräckligt med bevis för att hålla denne häktad.

upphandlingen av bolt

Oklart om Bolt-domen överklagas

Nyheter Det är ännu oklart om Sigtuna kommun kommer överklaga Förvaltningsrättens dom om att Bolt inte får vara med i upphandlingen.

VR kommer köra åt Mälardalståg från december 2026

Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.

Var tionde tåg i kommunen försenat under september

Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.