16-åring döms för sexbrott – uppmanade minderårig att skicka bilder
En idag 16-årig flicka boende i kommunen skapade ett konto på Instagram och uppmanade en minderårig tjej att skicka bilder.
I samband med jullovet 2015 skapade den då 15-åriga flickan ett konto på Instagram i syfte att få nakenbilder från en 13-årig tjej. 13-åringen anmälde det hela till polisen och nu har dom fallit. Den idag 16-åriga flickan döms för försök till utnyttjande av barn för sexuell posering och sexuellt ofredande till ungdomstjänst i 20 timmar och skadestånd till målsägande på 5000 kronor.
Åklagaren fick inte igenom stämningen om barnpornografibrott. De båda flickorna var bekanta med varandra då de spelat i samma basketlag men den äldre skapade ett falskt konto för att förmå flickan att skicka bilder. I flera uppmärksammade fall i landet har flickor hängts ut som så kallade ”orrar” efter att de skickat nakenbilder. Den äldre flickan ville ta reda på om målsäganden var en ”orre” enligt domen.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.
Notiser Försvarsmaktens tjänstehund Terro, som försvann från övningsfältet i Rosersberg utanför Märsta på tisdagen vid 14-tiden, har nu hittats. Hunden lokaliserades under onsdagen i närområdet och kunde tas om hand av personal från Försvarsmakten.
Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.
Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.
Blåljus Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.
Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.