Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

16-årig flicka döms för rån

En 16-årig flicka från Märsta döms för att ha rånat en annan flicka på hennes telefon.

Händelsen inträffade i januari i år vid en busshållsplats i en av Stockholms västra förorter. Den 16-åriga flickan från Märsta hotade till sig en mobiltelefon från en annan flicka.
– Du har fem sekunder på dig att ge mig din telefon, ska 16-åringen ha sagt.

Målsäganden svarade nej varpå efter ytterligare hot så knuffades hon i bröstet, 16-åringen tog då telefonen från målsägandens högra ficka. Därefter fick målsägaren en örfil på kinden. En annan flicka som var i sällskap med märstaflickan hade också medverkat till rånet anses det. Båda döms nu för rån men frikänns från åtal om övergrepp i rättssak. De ska tillsammans betala 9800 kronor i skadestånd sam göra ungdomstjänst på 90 timmar.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.