Johan Mohlin och Caspar Rosén, två av matchvinnarna i kvalmatch 1 mot Nacka. Närmast väntar retur på fredag kväll.Foto: Insändarbild
Wings vann första kvalmatchen
Wings vann första kvalmatchen mot Nacka med 4-3 efter straffar: - Det känns självklart otroligt skönt att få vinna första matchen i detta kvalspel och framförallt på hemmaplan, säger assisterande tränare Oskar Lindberg till märsta.nu
Det bjöds på dramatik och nerver i samband med att kvalet till J20 Superelit inleddes på onsdagskvällen i Pinbackshallen för Wings. Nacka ledde med 1-0 och 2-1 innan Wings kvitterade till 2-2 och tog ledningen med 3-2. Nacka kvitterade med sju minuter kvar av andra och 3-3 stod sig hela matchen ut trots att båda lagen gick för seger och skapade chanser.
Tre straffmål av Mohlin Övertidsperioden blev också mållös och det krävdes nio straffar innan en segrare kunde koras. Johan Mohlin satte den avgörande straffen och totalt tre i straffläggningen inför 229 åskådare i Pinbackshallen: – Det var en välspelad match rakt igenom med chanser från båda lagen att avgöra matchen. Tycker killarna visar hjärta och lagmoral att kunna komma tillbaka från underläge två gånger om och även gå som segrare i slutet. Sen vill hela laget och ledarstaben rikta ett stort tack till alla supportar som tog sig ner till Pinbackshallen och hjälpte laget hela matchen igenom, säger assisterande tränare Oskar Lindberg till märsta.nu
Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.
Sport Trots flera år av ökande aktivitet har ungdomsidrotten i Sigtuna kommun ännu inte nått samma nivåer som före pandemin. Nya siffror visar att utvecklingen går långsamt uppåt, men att kommunen fortfarande ligger efter riksgenomsnittet.
Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.
Handboll Skånela IF och Simon Lindberg är överens om ett nytt avtal. Kontraktet sträcker sig över tre år och innebär att Lindberg fortsätter i klubben på längre sikt.
Fotboll Daniel Söderberg från Märsta är klar för norska Odd. Den 28-årige mittfältaren ansluter från Sandvikens IF i Superettan och är nu på plats i Skien.
skidor Längdåkaren Gustaf Berglund är uttagen till Sveriges OS-trupp inför vinter-OS i Milano Cortina 2026. Berglund är född i Dalarna, uppvuxen i Sigtuna och tävlar i dag för IFK Mora. För honom blir det OS-debut.
Handboll Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.
Innebandy RA19:s F13-lag slutade på en andraplats i Storvreta Cup efter finalförlust mot Vaksala med 1–0. Laget gick obesegrat genom turneringen fram till finalen.
skidor Det börjar dra ihop sig för säsongspremiär i Humbacken i Sigtuna. Under veckan är snöproduktionen i full gång och förutsättningarna ser goda ut för öppning.
Handboll Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.
Handboll Under torsdagen avslutades satsningen Handboll för alla i Vikingahallen i Märsta. Närmare 170 elever från fyra skolor deltog i gemensamma aktiviteter.
notiser Sedan lanseringen av Fritidskortet i september 2025 har 1 829 personer i Sigtuna kommun beviljats kortet, och 951 av dem har redan använt det för att betala för fritidsaktiviteter.
Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.